The EF 180mm f/3.5L Macro USM is a telephoto lens that shoots high quality photos throughout the focusing distance range from 1x to infinity. Three UD-glass elements are present in order to correct any residual chromatic aberrations. Operability is further enhanced through a wide manual focus ring. Another advantage of this lens is its internal focusing feature which does not cause the lens length to change or the front element to rotate.
Spesifikasi
| Features |
|
| Filter Size | 72mm |
| Lens Mount | Canon |
| Lens Compatibility | Canon APS-C and Full Frame |
| Lens Type | Macro Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | Yes |
| Weight | 1090g |
| Minimum Focus Distance | 0.48m / 1.6 ft. |
| F Stop Range | 3.5 |
| Angle of View | 13° 30' |
| Groups / Elements | 12 / 14 |
| Dimensions (W x H x D) | 82.5 x 186.6mm |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap, Lens Hood, Lens Case |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment