The Nikon SB-R200 Wireless Remote Speedlight is a new compact Speedlight for Remote Speedlight operation in two different shooting conditions.Spesifikasi
| Flash Type | Shoe Mount |
| Guide Number at ISO 100 | 10m/33ft |
| Guide Number at ISO 200 | 14m/46ft |
| Angle of Coverage | 78° horizontal, 60° vertical |
| TTL Dedication | Yes |
| Bounce Head | Yes |
| Swivel Head | No |
| Zoom Head | No |
| Off Camera Terminal | Yes |
| Recycle Time | 6.0 sec |
| Power Source | One 3V CR123A lithium battery |
| Dimensions (W x H x D) | 80 x 75 x 55mm |
| Weight | 120g |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment