This lens retains the optical capability of the highly popular EF 28-105mm f/3.5-4.5 USM lens, with a refined exterior design. Ring-type USM drive ensures silent, high-speed autofocusing & full-time manual focusing. An excellent zoom lens for everyday use.Spesifikasi
| Filter Size | 58mm |
| Lens Mount | Canon |
| Lens Compatibility | Canon APS-C and Full Frame |
| Lens Type | Wide Angle Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | Yes |
| Weight | 310g |
| Minimum Focus Distance | 0.25m / 0.8 ft. |
| F Stop Range | 2.8 |
| Angle of View | 75° |
| Groups / Elements | 9 / 10 |
| Dimensions (W x H x D) | 73.6 x 55.6mm |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment