Despite the large maximum aperture, the lens remains compact. Lens group 5 moves for rear focusing, and sharp, crisp pictures are obtained at all apertures. The background blur is ideal for portraits. The USM autofocuses the lens quickly and quietly.Spesifikasi
| Features |
|
| Filter Size | 58mm |
| Lens Mount | Canon |
| Lens Compatibility | Canon APS-C and Full Frame |
| Lens Type | Telephoto Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | Yes |
| Weight | 460g |
| Minimum Focus Distance | 0.45m / 1.5 ft. |
| F Stop Range | 2 |
| Angle of View | 24° |
| Groups / Elements | 6 / 8 |
| Dimensions (W x H x D) | 75.0 x 73.5mm |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment