The 100mm f/2.8 macro lens will focus over the full range from infinity down to life size (1:1 reproduction ratio). This lens will impress any serious photographer with its combination of versatility, image quality and superb handling. A high-performance ring type Ultrasonic Motor provides fast and silent AF throughout its focus range, and even more significantly, allows full-time manual focusing permitting the close-up or macro shooter to instantly override the AF whenever necessary.
Spesifikasi
| Features |
|
| Filter Size | 58mm |
| Lens Mount | Canon |
| Lens Compatibility | Canon APS-C and Full Frame |
| Lens Type | Macro Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | Yes |
| Weight | 600g |
| Minimum Focus Distance | 0.31m / 1 ft. |
| F Stop Range | 2.8 |
| Angle of View | 24° |
| Groups / Elements | 8 / 12 |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment