The Canon EF 135mm f/2L USM is designed to meet the needs of a wide range of advanced amateurs and professionals. A ten element optical formula with two UD-glass elements serves to correct residual aberrations, resulting in superb sharpness and high image quality. It is also able to obtain superior background blur with the f/2 wide aperture. The EF 135mm f/2L USM is fully compatible for AF with Extenders 1.4x and 2x. A stellar portrait and available light lens.Spesifikasi
| Filter Size | 72mm |
| Lens Mount | Canon |
| Lens Compatibility | Canon APS-C and Full Frame |
| Lens Type | Telephoto Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | Yes |
| Weight | 750g |
| Minimum Focus Distance | 0.9m / 3 ft. |
| F Stop Range | 2.8 |
| Angle of View | 18° |
| Groups / Elements | 8 / 10 |
| Dimensions (W x H x D) | 82.5 x 112.0mm |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap, Lens Hood, Lens Case |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment