Combines the special effects advantages of 180° coverage with Nikon's advanced D-type autofocus lens technology. Bright f/2.8 aperture for photographing in dim light or with fast shutter speeds. Full-aperture viewing and metering. Four 39mm filters bayonet onto the back of the lens. High-contrast images even at full aperture. Exceptionally lightweight for a fisheye lens. Built-in lens hood.Spesifikasi
| Features |
|
| Filter Size | Rear Bayonet |
| Lens Mount | Nikon |
| Lens Compatibility | Nikon APS-C (DX) and Full Frame (FX) |
| Lens Type | Fisheye Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | No |
| Weight | 284g |
| Minimum Focus Distance | 10.2" |
| F Stop Range | 2.8 |
| Angle of View | 180° |
| Groups / Elements | 5 / 8 |
| Dimensions (W x H x D) | 63 × 62.5 mm |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment