This compact ultra-wideangle lens sports the Nikon "Close-Range Correction" system to provide high performance at all focusing distances through independent internal floating lens elements. Cover 94° with edge-to-edge sharpness.Spesifikasi
| Filter Size | 62mm |
| Lens Mount | Nikon |
| Lens Compatibility | Nikon APS-C (DX) and Full Frame (FX) |
| Lens Type | Wide Angle Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | No |
| Weight | 265g |
| Minimum Focus Distance | 10.2" |
| F Stop Range | 2.8 |
| Angle of View | 94° |
| Groups / Elements | 9 / 12 |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment