An ideal wideangle lens with excellent optical performance. Autofocus operation is fast and accurate, and the lens' light weight and compactness make it highly versatile. Close-Range Correction System ensures high resolution down to 15 inches. Accepts 52mm filters; HN-1 lens hood.Spesifikasi
| Filter Size | 52mm |
| Lens Mount | Nikon |
| Lens Compatibility | Nikon APS-C (DX) and Full Frame (FX) |
| Lens Type | Wide Angle Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | No |
| Weight | 265g |
| Minimum Focus Distance | 1.0" |
| F Stop Range | 2.8 |
| Angle of View | 84° |
| Groups / Elements | 9 / 9 |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment