Ultra-wide-angle lens for serious applications. Easy to hold and carry at 0.89 lb. Floating rear focusing system gives sharp images at all subject distances.Spesifikasi
| Filter Size | 72mm |
| Lens Mount | Canon |
| Lens Compatibility | Canon APS-C and Full Frame |
| Lens Type | Wide Angle Prime |
| Image Stabilization | No |
| Lens Motor | Yes |
| Weight | 405g |
| Minimum Focus Distance | 0.25m / 0.8 ft. |
| F Stop Range | 2.8 |
| Angle of View | 94° |
| Groups / Elements | 9 / 11 |
| Dimensions (W x H x D) | 77.5 x 70.6mm |
| Package Contents | Lens Cap, Rear Cap |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment