The Nikon R1 Wireless Close-Up System (a.k.a. Macro Kit B) is a complete flash solution for cameras that feature both the Commander mode and include a built-in flash. The kit is fully compatible with the Nikon Creative Lighting System and Advanced Wireless Lighting system when used with compatible cameras and/or flashes.Spesifikasi
| Flash Type | Shoe Mount |
| Angle of Coverage | 78° horizontal (24mm in 35mm format) |
| TTL Dedication | Yes |
| Bounce Head | Yes |
| Swivel Head | No |
| Zoom Head | No |
| Off Camera Terminal | Yes |
| Recycle Time | 6 Seconds with fresh alkaline batteries & full power |
| Power Source | (1) CR-123A lithium battery |
| Dimensions (W x H x D) | 3.1 x 3 x 2.2" (80 x 75 x 55mm) |
| Weight | 120 g |
| Warranty | 1-year Limited Warranty by Authorized Distributor |

Post a Comment